ZAKAŻENIA SKÓRY, RAN, GRZYBICZE I INNE

Diagnostyka zakażeń skóry, ran i zakażeń o innym umiejscowieniu, w tym zakażeń grzybiczych

Specyfika zakażeń

Skóra stanowi specyficzną barierę zabezpieczającą przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym człowieka. Ważną rolę ochronną przed infekcją odgrywają drobnoustroje zasiedlające poszczególne regiony ciała (powierzchnia skóry i błon śluzowych). Wśród nich obecne są drobnoustroje występujące od urodzenia i stanowiące charakterystyczną dla każdego tzw. florę stałą (bakterie tlenowe, gronkowce koagulazo-ujemne, maczugowce, bakterie beztlenowe z rodzaju Cutibacterium (Propionibacterium) oraz grzyby z rodzaju Malassezia (Pityrosporum). Obok flory stałej u każdego człowieka występuje również flora przejściowa, która może pojawiać się okresowo, może zostać przeniesiona przypadkowo przez człowieka z np. okolic odbytu, nosa, gardła lub środowiska zewnętrznego.

Do flory przejściowej należą m.in. gronkowce koagulazo-dodatnie, pałeczki Gram-ujemne z rodzaju Enterobacterales i grzyby drożdżopodobne. Podstawowym zadaniem flory stałej jest udział w procesie tzw. samojałowienia skóry. Zjawisko to polega na rozkładzie przez drobnoustroje łoju (trójglicerydów) do wolnych kwasów tłuszczowych, zarówno nasyconych jak i nienasyconych, kwasy te wpływają na kwasowość skóry (pH 5,5), działają bójczo na bakterie i mogą działać nekrotycznie na naskórek. Tym samym nie dopuszczają do nadmiernego rozwoju bakterii na skórze, zarówno tych pochodzących z flory stałej, a w szczególności przejściowej. Do zakażenia może dojść na skutek uszkodzenia skóry (nakłucie, zatarcie, zadrapanie, pogryzienie czy przecięcie itp.). Ważne jest w jakich okolicznościach i w jakim miejscu doszło do zakażenia, bardzo istotny jest wygląd miejsca zakażonego.

Jeśli z punktu widzenia klinicznego potrzebne jest wykonanie badania mikrobiologicznego, by wynik badania był wiarygodny, a wykryty czynnik był właściwy, konieczne jest zastosowanie się do procedur pobierania materiałów ze zmian lub miejsc podejrzanych o zakażenie.

Rodzaje badań

O badaniu:

Badanie (posiew) materiału pobranego ze zmian skórnych może obejmowaćw zależności od rodzaju i lokalizacji zmianbadanie w kierunku bakterii tlenowych, bakterii beztlenowych i grzybów z oznaczeniem lekowrazliwości. Więcej informacji o badaniu …

O badaniu:

Badanie (posiew) zmian trądzikowych (acne) obejmuje pobranie materiału ze zmiany trądzikowej ( świeżej, ropnej), posiew w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych Cutibacterium (Propionibacterium) z określeniem lekowrażliwości.  Więcej informacji o badaniu …..

O badaniu:
Badanie (posiew) materiału pobranego z treści ropnej czyraka obejmuje posiew w kierunku bakterii tlenowych (Staphylococcus aureus) z oznaczeniem lekowrażliwości. Więcej o badaniu i zalecaniach dla pacjenta …

O badaniu:
Owrzodzenia powodują zapalenie pęcherzykowe
i złuszczające skóry (syndrom Ritter). Więcej o badaniu i zalecaniach dla pacjenta …

O badaniu:
Wymaz z rany mają często zastosowanie przy np w przypadku przetoki po wszczepieniu protezy.  Więcej informacji o badaniu …..

O badaniu:
Treść z przetoki – zapalenie kości. Więcej informacji …

O badaniu:

Treść ropna może być z odleżyny lub przy oparzeniach. Więcej informacji …

Wymaz z oka ma na celu zbadanie flory bakteryjnej w przypadku takich dolegliwości jak zapalenie powieki, zapalenia spojówki, worka spojówkowego lub kanalików łzowych. Więcej informacji o badaniu …..

Wymaz z ucha może mieć zastosowanie w przypadku zapalenie ucha zewnętrznego. Więcej informacji …

Zakażenia grzybicze

O badaniu:
Badanie opiłków paznokci może mieć zastosowanie w przypadku podejrzenia grzybicy paznokci. Więcej informacji o badaniu …..

O badaniu:
Badanie zeskrobiny ze skóry może mieć zastosowanie w przypadku podejrzenia grzybicy skóry. Więcej informacji …

Badanie próbek włosów może mieć zastosowanie w przypadku grzybicy włosów. Więcej informacji …

Informacje dodatkowe

Aby wynik był miarodajny należy w odpowiedni sposób przygotować się do badania. Informacje na ten temat znajdą Państwo klikając w powyższe nazwy badań.