ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Pierwszy krok - przygotowania do badań, rejestracja, skierowanie

Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wystarczy zgłosić się w godzinach przyjmowania pacjentów, pobrać numerek z kolejkomatu i czekać na swoją kolej (numer).

W przypadku badań mikrobiologicznych skierowanie na piśmie nie jest bezwzględnie wymagane, ale należy posiadać kompletną informację od lekarza o miejscu i zakresie zleconych badań.
Zupełnie inaczej jest w przypadku autoszczepionki – tu skierowanie od lekarza na piśmie jest wymagane najlepiej na naszym druku.

Sposób przygotowania, zależy od rodzaju badania jakie chcemy wykonać. Zaglądnij tutaj aby wśród naszej oferty znaleźć interesujące badanie oraz sposób przygotowania.

Każdy pacjent, który zgłosi się na badanie w godzinach  otwarcia naszego Centrum zostanie przyjęty. Godziny przyjęć można sprawdzić tutaj.

Osoba nieletnia może się zgłosić na badanie bez opiekuna jednak musi mieć ze sobą jego zgodę w formie pisemnej na formularzu (formularz do pobrania).

Oczywiście wykonamy badanie u osoby, która nie posiada nr PESEL.

W większości rodzajów badań ustne zlecenie jest wystarczające (np. cytologia, posiew moczu), jednak zawsze najlepiej mieć takie zalecenia w formie pisemnej, lekarz może wtedy zawrzeć ewentualne rozpoznanie, może też przekazać dodatkowe zalecenia. Są też badania, na które skierowanie jest bezwzględnie wymagane, np. autoszczepionkę

Centrum nie przyjmuje pacjentów w soboty. Godziny przyjęć można sprawdzić tutaj.

Absolutnie nie. Materiał do badania musi być oddany do sterylnego pojemnika, który można nabyć w aptece lub odebrać w naszym Centrum. Wyparzenie wrzątkiem nie jest skuteczną metodą sterylizacji. Taka sama sytuacja dotyczy posiewu nasienia.

Pojemnik na mocz / nasienie / plwocinę można pobrać w naszej placówce. Alternatywnie można taki pojemnik zakupić w aptece, ale musi to być pojemnik sterylny. Instrukcję pobrania tych materiałów znajdziesz tutaj.

Cennik pojedynczych badań znają Państwo tutaj. Cennik pakietów badań tutaj.

Cytologie wykonuje się między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego. Dni cyklu liczy się od pierwszego dnia miesiączki.
W przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej badania można wykonać w dowolnym dniu cyklu.

Niestety, nie wykonujemy takiego badania.

Nie. Wykonujemy cytologię tylko metodą BETHESDA.

To co najważniejsze - badanie

Oczywiście, najlepiej zgłosić się na wymaz osobiście. Jeśli nie mamy takiej możliwości wymaz może pobrać lekarz na specjalne podłoże transportowe, a następnie należy go jak najszybciej do nas dostarczyć.

To pytanie, na które nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Rano bywają większe kolejki, ponieważ jest to czas kiedy na badania zgłaszają się w głównej mierze osoby, u których materiał pobierany jest na czczo np. przy wymazach z dróg oddechowych. Dlatego radzimy, jeśli do badania nie musisz być na czczo, zapraszamy w godzinach południowych i popołudniowych. Jedna osoba obsługiwana jest około 5 minut.

W naszym Centrum materiały do badania pobierają kobiety. Jeśli zależy Ci na tym żeby materiał pobrał mężczyzna, poproś swojego lekarza o taką usługę i dostarcz do nas materiał na podłożu transportowym.

Rodzaje oraz ceny pakietów badań, jakie przygotowaliśmy z myślą o naszych pacjentach, można znaleźć tutaj.

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ jest to subiektywne odczucie każdej osoby. Z pewnością badanie to nie należy do przyjemnych.

Nie posiadamy specjalnego pomieszczenia do oddania nasienia. Ostateczne można ten materiał pobrać u nas w toalecie dla pacjentów.
Dla Państwa wygody najlepiej oddać go w domu do sterylnego pojemnika i dostarczyć do nas do dwóch godzin od pobrania.

Badania można u nas wykonać w dni robocze, godziny przyjęć można sprawdzić tutaj.

W naszym Centrum można zrobić również testy antygenowe, w tym na SARS-CoV-2. Więcej informacji…

Nie przyjmujemy kobiet w ciąży poza kolejnością. Na badania zgłaszają się osoby starsze, małe dzieci i osoby chore wobec czego nie stosujemy wyjątków dla żadnej z tych grup. Natomiast zachęcamy do zgłaszania się na badania w godzinach mniejszego ruchu tj. godziny popołudniowe (poniedziałki, środy i piątki) lub w razie potrzeby zapytanie pacjentów oczekujących na badanie czy przepuszczą taką osobę. W indywidualnych przypadkach gdy z powodów zdrowotnych wymagane jest natychmiastowe badanie prosimy o wcześniejszy kontakt z pracownikami sekretariatu.

Nie pobieramy krwi do badań. W przypadku skierowania na badanie mikrobiologiczne krwi, materiał musi zostać pobrany przez lekarza i dostarczony do nas na specjalnym podłożu.

Badanie kontrolne jest bezpłatne. Nasza firma dba o wysoką jakość usług, wobec czego zanim wydamy naszemu pacjentowi wynik, musimy mieć absolutną pewność, że jest on zgodny z prawdą. Niestety w pewnych sytuacjach wyniki badań nie są jednoznaczne. Do takiej sytuacji może dojść jeśli pobrany materiał jest zbyt skąpy lub badanie zostało przeprowadzone w nieodpowiednim czasie (np. w trakcie lub tuż po kuracji antybiotykowej). W takiej właśnie sytuacji pacjent jest wzywany ponownie na badania (bezpłatne). Aby uniknąć takich sytuacji należy właściwe przygotować się do badań. Badanie kontrolne nie jest obowiązkowe, ale zdecydowanie zalecane.

Materiał do badania musi być oddany jako pierwszy mocz po nocy i dostarczony do nas do 2 godzin od pobrania.

Nie trzeba. Ważne by przez min. 10 dni przed badaniem nie stosować leków przeciw alergicznych, sterydów, kropli do nosa, bądź leków odczulających.

Można. Ważne by, nie stosować zabiegów higienicznych 12h przed badaniem.

Nie posiadamy prywatnego parkingu. Dodatkowo na terenie oraz w okolicy Rynku Głównego obowiązuje strefa ograniczonego parkowania dla samochodów posiadających identyfikator. Można natomiast parkować w strefie C która znajduje się za obrębem Plant oraz na parkingach płatnych na Placu św.Ducha oraz w okolicy Galerii Krakowskiej skąd piesza trasa do naszego Centrum zajmuje około 5 minut.

To już koniec - płatności, wyniki

Oczywiście, można u nas płacić kartą, gotówką lub Blikiem.

Długość oczekiwania na wynik zależy od rodzaju badania oraz od kierunku w jakim to badanie jest wykonane. Tutaj znajdziesz informację o terminie odbioru wyniku.

Wyniki można odebrać w sekretariacie Centrum lub poprzez stronę internetową Sprawdź swój wynik.

Sposób odbioru wyników należy wskazać w momencie płatności za badania.

Wyniki badań może odebrać pacjent osobiście z potwierdzeniem, które otrzyma przy płatności, można też wyniki odebrać przez internet, jak również wyniki może odebrać osoba upoważniona z potwierdzeniem, które otrzyma od pacjenta. Sposób odbioru wyników należy wskazać w momencie płatności za badania.

Zachęcamy do odbioru wyników przez internet. Sprawdź swój wynik.

Żeby odebrać wyniki za pacjenta należy przedstawić potwierdzenie z numerem badania, które pacjent otrzymuje w momencie płatności. Posiadanie tego potwierdzenia działa jako upoważnienie.

Zachęcamy do odbioru wyników przez internet.

Istnieje możliwość przesłania wyników do lekarza, ale taką informację należy przekazać nam w momencie płatności za badania.

W naszym Centrum nie przyjmują lekarze. 

Badania są płatne. Refundowane badania mogą wykonać pacjenci, którzy mają skierowanie od jednostki, z którą mamy podpisaną umowę, ale w takim przypadku należy upewnić się w jednostce zlecającej czy takie badanie będzie przez nią refundowane.

Antybiogram wykonujemy w cenie badania, nie ma dopłaty. Należy jednak pamiętać, że jest on wykonywany w momencie gdy wynik jest dodatni.