ŻEŃSKIE DROGI RODNE


Badanie mikrobiologiczne dróg rodnych żeńskich

Informacje ogólne

W stanie fizjologicznym pochwa i szyjka chronione są przed zakażeniem przez bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus spp. Bakterie te produkują kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Powstała kwasowość pH 3,5 – 4,0 nie pozwala na rozwój w pochwie innych bakterii, fizjologicznie kolonizujących krocze, srom, przedsionek pochwy i ujście cewki. Są to drobnoustroje pochodzące z przewodu pokarmowego. Przy zmianie proporcji flory fizjologicznej może dojść do zakażenia własną florą czyli drobnoustrojami pochodzącymi z przewodu pokarmowego jak paciorkowce, gronkowce, grzyby, pałeczki Gram-ujemne. Infekcje mogą również wywołać drobnoustroje pochodzące z zewnątrz tzn. drobnoustroje przenoszone drogą płciową jak Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Ważne jest zatem określenie celu i wyznaczenie momentu badania. Określa to skierowanie na wykonanie badania mikrobiologicznego wydane przez lekarza, zawierające rozpoznanie, rodzaj materiału i zakres badania. Aby badanie mikrobiologiczne było wiarygodne należy bezwzględnie przestrzegać procedur.

Mikrobiologiczne badanie żeńskich dróg rodnych - bakteryjne

O badaniu:
Wymaz z pochwy wykonywany jest w przypadkach stanów zapalnych dróg rodnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Więcej informacji o badaniu …..

O badaniu:
Wymaz z przedsionka pochwy wykonuje się w stanach zapalnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Szczegółowe informacje o badaniu …..

O badaniu:
Wymaz z szyjki macicy stosowany bywa w stanach zapalnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Więcej informacji o badaniu …..

Wymaz z cewki stosowany bywa w stanach zapalnych, wycieku z cewki lub w kontroli po leczeniu. Szczegółowe informacje o badaniu …

Badanie moczu stosowane bywa w zakażeniach układu moczowego, zapaleniu pęcherza moczowego. Często stosowane jest również przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek, kontrolnie po leczeniu i w przypadku stwierdzenia w badaniu ogólnym moczu podwyższonych leukocytów – więcej …

Stosowane jest w zapaleniu sromu ( widoczne zmiany) lub w kontroli po leczeniu – więcej …

Chlamydia trachomatis – szczegóły – więcej …

Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. – więcej …

Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. – antybiogram – więcej …

Mycoplasma hominis, U. parvum, U. urealyticum – więcej …

Mycoplasma genitalium – więcej …

Neisseria gonorrhoeae (GNC) – antybiogram – więcej …

Neisseria gonorrhoeae (GNC) – więcej …

Streptococcus agalactiae (GBS) pomiędzy 34-37 tyg. ciąży – antybiogram – więcej …

Candida spp. – hodowla, identyfikacja, antymykogram – więcej …

Trichomonas vaginalis (TV) – więcej …

Trichomonas vaginalis – więcej …

Biocenoza pochwy – ocena mikroskopowa preparatu, określenie stopnia czystości – więcej …

Mikrobiologiczne badanie żeńskich dróg rodnych - wirusowe

O badaniu:
Wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus) polega na wykryciu DNA 14 wysokoonkogennych typów HPV z opcją genotypowania w kierunku HPV typ 16, typ 18 lub 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Możliwy jest również zakup opcji wykrywanie DNA typów HPV 6 i 11. Więcej o badaniu …

O badaniu:
Wykrywanie zakażeń wirusem opryszczki HSV (herpes simplex virus)  – HSV 1, HSV 2 (typowanie HSV typ 1 i 2) – więcej …..

Informacje dodatkowe

Aby wynik badania był wiarygodny, a wykryty czynnik był właściwy, należy zastosować się do procedur podanych poniżej. Informacje na ten temat znajdą Państwo klikając w powyższe nazwy badań.