Wymaz z szyjki macicy

O badaniu

Wymaz z szyjki macicy wykonywany jest w przypadku stanów zapalnych dróg rodnych , kontroli po wcześniejszym leczeniu lub w celu profilaktyki. Badanie podstawowe wymazu z szyjki macicy składa się z badania bakteriologicznego, mykologicznego oraz w kierunku Trichomonas Vaginalis z określeniem lekowrażliwości.

Badanie podstawowe wymazu z szyjki macicy 90zł

Przygotowanie do badania

Zalecenia dla pacjenta:

– ze skierowaniem (winno ono zawierać rozpoznanie kliniczne oraz wskazanie jak pobrać materiał)
– w początkowej fazie choroby
– stosowania antybiotyków
– ograniczyć zabiegi higieniczne do minimum
– bez kontaktów płciowych, bez stosowania dopochwowych preparatów leczniczych, bez irygacji min. 48h

Więcej o badaniu

W stanie fizjologicznym pochwa i szyjka chronione są przed zakażeniem przez bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus spp. Bakterie te produkują kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Powstała kwasowość pH 3,5 – 4,0 nie pozwala na rozwój w pochwie innych bakterii, fizjologicznie kolonizujących krocze, srom, przedsionek pochwy i ujście cewki. Są to drobnoustroje pochodzące z przewodu pokarmowego. Przy zmianie proporcji flory fizjologicznej może dojść do zakażenia własną florą czyli drobnoustrojami pochodzącymi z przewodu pokarmowego jak paciorkowce, gronkowce, grzyby, pałeczki Gram-ujemne. Infekcje mogą również wywołać drobnoustroje pochodzące z zewnątrz tzn. drobnoustroje przenoszone drogą płciową jak Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Ważne jest zatem określenie celu i wyznaczenie momentu badania. Określa to skierowanie na wykonanie badania mikrobiologicznego wydane przez lekarza, zawierające rozpoznanie, rodzaj materiału i zakres badania. Aby badanie mikrobiologiczne było wiarygodne należy bezwzględnie przestrzegać procedur.

Wynik badania

Na wynik badania czeka się do 5 dni.

Informacje dodatkowe

Oprócz badań podstawowych z materiału pobranego z tego właśnie miejsca można wykonać badanie w kierunku: Chlamydia trachomatis, mycoplasma hominis, ureaplasma spp., ureaplasma parvym, ureaplasma urealyticum, mycoplasma genitalium oraz Neisseria gonorrhoeae.