W stanie fizjologicznym pochwa i szyjka chronione są przed zakażeniem przez bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus spp. Bakterie te produkują kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Powstała kwasowość pH 3,5 – 4,0 nie pozwala na rozwój w pochwie innych bakterii, fizjologicznie kolonizujących krocze, srom, przedsionek pochwy i ujście cewki. Są to drobnoustroje pochodzące z przewodu pokarmowego. Przy zmianie proporcji flory fizjologicznej może dojść do zakażenia własną florą czyli drobnoustrojami pochodzącymi z przewodu pokarmowego jak paciorkowce, gronkowce, grzyby, pałeczki Gram-ujemne. Infekcje mogą również wywołać drobnoustroje pochodzące z zewnątrz tzn. drobnoustroje przenoszone drogą płciową jak Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.
Ważne jest zatem określenie celu i wyznaczenie momentu badania. Określa to skierowanie na wykonanie badania mikrobiologicznego wydane przez lekarza, zawierające rozpoznanie, rodzaj materiału i zakres badania. Aby badanie mikrobiologiczne było wiarygodne należy bezwzględnie przestrzegać procedur.
O badaniu:
Wymaz z pochwy wykonywany jest w przypadkach stanów zapalnych dróg rodnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Więcej informacji o badaniu …..
O badaniu:
Wymaz z przedsionka pochwy wykonuje się w stanach zapalnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Szczegółowe informacje o badaniu …..
O badaniu:
Wymaz z szyjki macicy stosowany bywa w stanach zapalnych, kontroli po leczeniu lub profilaktycznie. Więcej informacji o badaniu …..
Wymaz z cewki stosowany bywa w stanach zapalnych, wycieku z cewki lub w kontroli po leczeniu. Szczegółowe informacje o badaniu …
Badanie moczu stosowane bywa w zakażeniach układu moczowego, zapaleniu pęcherza moczowego. Często stosowane jest również przy odmiedniczkowym zapaleniu nerek, kontrolnie po leczeniu i w przypadku stwierdzenia w badaniu ogólnym moczu podwyższonych leukocytów – więcej …
Stosowane jest w zapaleniu sromu ( widoczne zmiany) lub w kontroli po leczeniu – więcej …
Chlamydia trachomatis – szczegóły – więcej …
Mycoplasma hominis, U. parvum, U. urealyticum – więcej …
Mycoplasma hominis i Ureaplasma spp. – antybiogram – więcej …
Mycoplasma genitalium – więcej …
Neisseria gonorrhoeae (GNC) – antybiogram – więcej …
Neisseria gonorrhoeae (GNC) – więcej …
Streptococcus agalactiae (GBS) pomiędzy 34-37 tyg. ciąży – antybiogram – więcej …
Candida spp. – hodowla, identyfikacja, antymykogram – więcej …
Trichomonas vaginalis (TV) – więcej …
Trichomonas vaginalis – więcej …
Biocenoza pochwy – ocena mikroskopowa preparatu, określenie stopnia czystości – więcej …
O badaniu:
Wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (human papillomavirus) polega na wykryciu DNA 14 wysokoonkogennych typów HPV z opcją genotypowania w kierunku HPV typ 16, typ 18 lub 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Możliwy jest również zakup opcji wykrywanie DNA typów HPV 6 i 11. Więcej o badaniu …
O badaniu:
Wykrywanie zakażeń wirusem opryszczki HSV (herpes simplex virus) – HSV 1, HSV 2 (typowanie HSV typ 1 i 2) – więcej …..
Aby wynik badania był wiarygodny, a wykryty czynnik był właściwy, należy zastosować się do procedur podanych poniżej. Informacje na ten temat znajdą Państwo klikając w powyższe nazwy badań.
Centrum Badań Mikrobiologicznych imienia dr Jana Bobra spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
NIP: 676-101-94-47
Regon: 350821071
KRS: 0000115067
Wysokość kapitału zakładowego 50.002 zł
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy
Poniedziałek, środa, piątek –
8:00 – 18:00
wtorek, czwartek –
8:00 – 13:00
Wejście do laboratorium znajduje się od ulicy Św. Jana 22
Pobieranie materiałów – gabinet (pierwsze drzwi po prawej)
Kolejkomat znajduje się w poczekalni.
ul. Sławkowska 17
(wejście od ulicy Św. Jana 22)
31-016 Kraków
Kontakt telefoniczny
(10:00 – 18:00):
(+48) 12 421 78 36
(+48) 12 432 02 50
kontakt email
© 2024 Centrum Badań Mikrobiologicznych imienia dr Jana Bobra spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.