Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae

O badaniu

Badanie w kierunku Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae wykonane jest metodą PCR. PCR – reakcja łańcuchowej polimerazy (z ang. Polymeraze Chain Reaction) to metoda służąca do powielania interesujących nas fragmentów DNA. Technika ta często służy nam do tego, aby sprawdzić czy dana sekwencja w ogóle występuje w badanej przez nas próbce.

Badanie w kierunku Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae 120zł

Przygotowanie do badania

Pacjent do badan powinien zgłosić się:

  • na czczo,
  • bez stosowania antybiotyków,
  • bez płukania jamy ustnej,
  • bez mycia zębów.

W przypadku, gdy powyższe warunki nie mogą zostać spełnione, wymaz można
pobrać co najmniej 3 godziny po ostatnim posiłku, jednakże wartość
diagnostyczna tak pobranego materiału jest znacznie mniejsza.

Więcej o badaniu

Należy wiedzieć, że górne drogi oddechowe (błony śluzowe) są skolonizowane bogatą florą obejmującą komensalne gatunki bakterii np. tzw. paciorkowce jamy ustnej czy gronkowce (przedsionek nosa). W zdrowiu – w stanie fizjologicznym występuje bogata flora stała, jak i flora przejściowa, stanowiąca specyficzny ekosystem stymulujący obronę immunologiczną przez pobudzenie przeciwciał IgA. Ich obecność na odpowiednim poziomie kontroluje prawidłowość tego ekosystemu tzn. kontroluje liczbę bakterii saprofitycznych jak i pojawiających się bakterii chorobotwórczych.

Dolne drogi oddechowe w stanie fizjologicznym są pozbawione bakterii – oskrzela i pęcherzyki płucne są jałowe. W związku z powyższym, aby uzyskać wiarygodne wyniki badań, należy bezwzględnie stosować się do procedur przedlabolatoryjnych.

Wynik badania

Na wynik badania czeka się do 8 dni.

Informacje dodatkowe