Badanie zeskrobiny ze skóry może mieć zastosowanie w przypadku podejrzenia grzybicy skóry.
Zalecenia dla pacjenta:
– ze skierowaniem (winno ono zawierać rozpoznanie kliniczne, opisać wygląd zmiany i jej umiejscowienie oraz wskazanie miejsca pobrania materiału)
– w początkowej fazie choroby
– przed zastosowaniem leków przeciwgrzybiczych
– nie stosować kremów lub maści ze środkami odkażającymi
Skóra stanowi specyficzną barierę zabezpieczającą przed kontaktem ze środowiskiem zewnętrznym człowieka. Ważną rolę ochronną przed infekcją odgrywają drobnoustroje zasiedlające poszczególne regiony ciała (powierzchnia skóry i błon śluzowych). Wśród nich obecne są drobnoustroje występujące od urodzenia i stanowiące charakterystyczną dla każdego tzw. florę stałą (bakterie tlenowe, gronkowce koagulazo-ujemne, maczugowce, bakterie beztlenowe z rodzaju Propionibacterium oraz grzyby z rodzaju Pityrosporum). Występuje również flora przejściowa, która może pojawiać się okresowo, przeniesiona przypadkowa przez człowieka z np. okolic odbytu, nosa, gardła lub z zewnątrz ze środowiska. Są to gronkowce koagulazo-dodatnie, pałeczki Gram-ujemne z rodzaju Enterobacteriaceae i grzyby drożdżopodobne.
Podstawowym zadaniem flory stałej jest udział w procesie tzw. samojałowienia skóry. Zjawisko to polega na rozkładzie przez drobnoustroje łoju (trójglicerydów) do wolnych kwasów tłuszczowych, zarówno nasyconych jak i nienasyconych, które wpływają na kwasowość skóry (pH 5,5), działają bójczo na bakterie i nekrotycznie na naskórek. Tym samym nie dopuszczają do nadmiernego rozwoju bakterii na skórze, zarówno tych pochodzących z flory stałej a w szczególności przejściowej. Do zakażenia może dojść na skutek uszkodzenia skóry (nakłucie, zatarcie, zadrapanie, pogryzienie czy przecięcie itp.). Ważne jest w jakich okolicznościach i w jakim miejscu doszło do zakażenia oraz wygląd miejsca zakażonego
Na wynik badania czeka się do 30 dni.
…
Centrum Badań Mikrobiologicznych imienia dr Jana Bobra spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
NIP: 676-101-94-47
Regon: 350821071
KRS: 0000115067
Wysokość kapitału zakładowego 50.002 zł
Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy
Poniedziałek, środa, piątek –
8:00 – 18:00
wtorek, czwartek –
8:00 – 13:00
Wejście do laboratorium znajduje się od ulicy Św. Jana 22
Pobieranie materiałów – gabinet (pierwsze drzwi po prawej)
Kolejkomat znajduje się w poczekalni.
ul. Sławkowska 17
(wejście od ulicy Św. Jana 22)
31-016 Kraków
Kontakt telefoniczny
(10:00 – 18:00):
(+48) 12 421 78 36
(+48) 12 432 02 50
kontakt email
© 2024 Centrum Badań Mikrobiologicznych imienia dr Jana Bobra spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.