Postać autoszczepionki

      Autoszczepionka w postaci zastrzyków
  • w trzech stężeniach po 6 jednorazowych ampułek każdego stężenia, do wstrzyknięć podskórnych                                                                                                                       

                                                                                              
       Autoszczepionka w postaci kapsułek – dwie serie po 30 kapsułek
  • każda, zawierających liofilizat szczepów bakteryjnych. Stosowana w schorzeniach układu oddechowego

  

 

      Autoszczepionka w postaci kapsułek – trzy serie po 30 kapsułek
  • każda, zawierających liofilizat szczepów bakteryjnych. Stosowana w schorzeniach dróg rodnych

 

 

 

Szczepionkę podaje się zazwyczaj podskórnie. Ostatnio ukazuje się coraz więcej prac zalecających doustne podawanie autoszczepionek. Zespół nasz, zajmując się od wielu lat produkcją autoszczepionek i prowadząc współpracę z wieloma ośrodkami w kraju doskonali formę tego leku. Kilka lat temu wprowadził doustną formę autoszczepionki w postaci kapsułek żelatynowych, polecanych szczególnie dzieciom w przypadku schorzeń układu oddechowego oraz w stanach zapalnych dróg moczopłciowych.

O skuteczności autoszczepionki decyduje szereg czynników, jak skład autoszczepionki (odpowiednia diagnostyka mikrobiologiczna), forma podania, czasookres podawania, leczenie celowane (odpowiednio dobrany antybiotyk) itp.


Ze względu na niewystarczającą wiedzę dotyczącą stosowania autoszczepionek, wymagana jest standaryzacja i przygotowanie (personalne i techniczne) w pracowni, wymagana jest zatem wielka ostrożność i rozwaga w wyborze tego typu leczenia. Jedynie ścisła współpraca lekarza klinicysty ze specjalistą mikrobiologiem może prowadzić do ustalenia faktycznego czynnika etiologicznego zakażenia, a więc składu przyszłej szczepionki i prawidłowego jej wykonania.

Zobacz: