Wymaz ze sromu

O badaniu

Wymaz ze sromu wykonywany jest w przypadku w stanów zapalnych (widoczne zmiany) lub w kontroli po leczeniu. Badanie podstawowe wymazu ze sromu składa się z badania bakteriologicznego, mykologicznego z określeniem lekowrażliwości.

Badanie podstawowe wymazu ze sromu obejmuje badanie w kierunku bakterii i grzybów drożdżopodobych 80zł

Przygotowanie do badania

Zalecenia dla pacjenta:

-ze skierowaniem (winno ono zawierać rozpoznanie kliniczne oraz wskazanie jak pobrać materiał)
– w początkowej fazie choroby
– bez stosowania antybiotyków
– bez stosowania preparatów przeciwdrobnoustrojowych
– bez zabiegów higienicznych w obrębie narządów moczowo-płciowych min. 12 godzin przed badaniem
– bez oddawania moczu min. 2-3h
– zgłosić się do pobrania wymazu w godzinach porannych (po nocy)

Więcej o badaniu

W stanie fizjologicznym pochwa i szyjka chronione są przed zakażeniem przez bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus spp. Bakterie te produkują kwas mlekowy i nadtlenek wodoru. Powstała kwasowość pH 3,5 – 4,0 nie pozwala na rozwój w pochwie innych bakterii, fizjologicznie kolonizujących krocze, srom, przedsionek pochwy i ujście cewki. Są to drobnoustroje pochodzące z przewodu pokarmowego. Przy zmianie proporcji flory fizjologicznej może dojść do zakażenia własną florą czyli drobnoustrojami pochodzącymi z przewodu pokarmowego jak paciorkowce, gronkowce, grzyby, pałeczki Gram-ujemne. Infekcje mogą również wywołać drobnoustroje pochodzące z zewnątrz tzn. drobnoustroje przenoszone drogą płciową jak Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis, Ureaplasma spp.

Ważne jest zatem określenie celu i wyznaczenie momentu badania. Określa to skierowanie na wykonanie badania mikrobiologicznego wydane przez lekarza, zawierające rozpoznanie, rodzaj materiału i zakres badania. Aby badanie mikrobiologiczne było wiarygodne należy bezwzględnie przestrzegać procedur.

Wynik badania

Na wynik badania czeka się do 5 dni.

Informacje dodatkowe